Dzieje parafii w czasach użytkowania kościoła Mariackiego jako parafialnego

Dzieje parafii w czasach użytkowania kościoła Mariackiego jako parafialnegoKiedy dokładnie powstał Kościół Mariacki nie wiemy, słyszymy o nim podczas procesu o Patronat Mysłowicki w latach 1393-1397. Był to dość masywny kościół z piaskowca w stylu gotyckim, który wówczas obowiązywał. Pierwsze lata po wybudowaniu kościoła upływały spokojnie. Niestety kolejne lata nie były łatwe, bardzo często domy jak i kościół ulegały zniszczeniom. Czasem strawił je pożar, a czasem zostały splądrowane i zniszczone.

W tym miejscu warto wspomnieć o szkole parafialnej, która istniała od XV wieku i stała na bardzo wysokim poziomie. To w niej kształcili się Olbrycht Strumieński i Walenty Roździeński.

Wiele można dowiedzieć się o parafii ze spisów z odbywających się po Soborze Trydenckim dość częstych wizytacji. Z wizytacji zleconej przez kardynała Radziwiłła w 1598 wiadomo, iż kościół parafialny był pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Protokół wspomina, że kościół był w dobrym stanie, miał murowaną dzwonnicę z dwoma dzwonami, zaś trzeci znajdował się na środku kościoła (sygnaturka), cmentarz był ogrodzony i posiadał nową kostnicę. W kościele był tylko jeden kielich mszalny i jedna srebrna monstrancja.

Na początku XVII wieku panią na Mysłowicach była Anna Katarzyna Salomonowa, dzięki której kościół stawał się coraz piękniejszy i bogatszy. Niestety w 1617 kościół znów nawiedził pożar, jednak dzięki Annie Salomonowej wszystko zrekonstruowano i zakupiono nowe sprzęty liturgiczne. Za swoje zasługi została pochowana pod stopniami głównego ołtarza. W tym samym okresie dowiadujemy się o istnieniu krypty, w której grzebano kapłanów i zasłużonych obywateli.

W 1704 proboszczem Mysłowickim zostaje członek rodziny Mieroszewskich, właścicieli miasta. Był nim Ks. Jerzy Antoni Mieroszewski, piastujący urząd proboszcza przez 52 lata. Był wielkim dostojnikiem kościelnym i państwowym, bardzo dobrym i przedsiębiorczym kapłanem. Dzięki niemu parafia nabrała nowego blasku. Powiększył kościół i cmentarz, zbudował dwie nowe krypty kościelne. W 1744 kościół mariacki po przebudowie został ponownie konsekrowany przez sufragana krakowskiego Michała Kunickiego. W następnych latach kościół uzyskał dwa piękne ołtarze MB Różańcowej i św. Barbary istniejące do dzisiaj.

W 1800 urząd proboszczowski objął ks. Mateusz Nyga, za jego urzędowania powstała parafia w Niwce, która przejęła obszar Sosnowca należącego wcześniej do parafii mysłowickiej. Ks. Nyga był również jednym z bardziej zasłużonych proboszczów, założył nowy cmentarz, na którym do dzisiaj znajduje się jego grób, dbał o swoje kościoły.

Po kilkuset latach w 1821 bullą papieską Mysłowice zostają przydzielone do diecezji wrocławskiej. Parafia Mysłowicka zawsze należała do większych parafii archidiecezji krakowskiej, po przyłączeniu jej do diecezji wrocławskiej, stała się jedną z większych parafii tej jednostki kościelnej.

Następcy ks. Nygi, a więc ks. Ludwik Markiewska, ks. Józef Troska i ks. Edward Kleemann, rozpoczęli starania o budowę nowego kościoła, gdyż w połowie XIX wieku parafia liczyła ponad 9000 wiernych, a kościół mógł pomieścić zaledwie kilkaset.