
Matko Miłosierdzia
Ostatnio Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, by w Polsce w Litanii do Najświętszej Maryi Panny dodać zawołanie „Matko Miłosierdzia". Wypowiadamy je po wezwaniu „Matko łaski Bożej". Jak tłumaczy Konferencja Episkopatu Polski, za wprowadzaniem nowego tytułu przemawiają racje teologiczne, liturgiczne i pastoralne. Maryja, będąc matką Jezusa Chrystusa, jest matką okazanego w Nim Bożego Miłosierdzia (Ef 2,4-10).
Dała temu wyraz w słowach wypowiedzianych do św. Elżbiety: „Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie" (Łk 1,50). Już w średniowiecznej antyfonie „Salve Regina" znajduje się wezwanie „Matko Miłosierdzia". W ten sposób liczba wezwań wzrosła z 52 do 53.