Żeby dużo wiedzieć

Żeby dużo wiedzieć
i więcej jeszcze
pytać stale trzeba

dlaczego słońce jest żółte a trawa zielona
dlaczego księżyc czasem taki okrągły i duży


a czasem jak rogalik maleńki
dlaczego spać trzeba w nocy
a w dzień żyć i na dwóch nogach chodzić
nawet wtedy gdy człowiek zmęczony
dlaczego uczyć się trzeba
a nie wie się wszystkiego od razu
dlaczego ręce są dwie – lewa i prawa
a nie trzy by wygodniej było
i więcej by się zrobiło
dlaczego wszystko co się w niebo rzuci
z powrotem zaraz spada
dlaczego krowa mleko daje
a nie kakao wprost do śniadania

gdy człowiek pyta stale
dużo dowiedzieć się może
choć wiedzy ciągle zbyt mało