Zaproszenie do "mikołajkowej" modlitwy za chore dzieci
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 05, grudzień 2020 19:49
- ks. abp Wiktor Skworc
- Odsłony: 1049
We wspomnienie św. Mikołaja, 6 grudnia, które w tym roku przypada w II Niedzielę Adwentu, chcemy wspólnie prosić o dary duchowe, w tym o łaskę zdrowia dla wszystkich dzieci, szczególnie chorych onkologicznie i cierpiących na inne schorzenia, zwłaszcza choroby uwarunkowane genetycznie o przewlekłym i ciężkim przebiegu. W duchu solidarności modlimy się za ich rodziców oraz za ich medycznych opiekunów.
Komunikat Metropolity Katowickiego na IV Światowy Dzień Ubogich 2020
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 14, listopad 2020 16:50
- ks. abp Wiktor Skworc
- Odsłony: 1614
Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!
W niedzielę 15 listopada po raz czwarty obchodzić będziemy Światowy Dzień Ubogich zapoczątkowany przez papieża Franciszka. Słowo przygotowane na tegoroczną okoliczność skoncentrowane jest wokół polecenia z Księgi Mądrości Syracha - „wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7,32).
Komunikat Dyrektora Caritas
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 14, listopad 2020 16:37
- Odsłony: 90
Poniżej do pobrania dokument zawierający pełną treść Komunikatu Dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej na IV Światowy Dzień Ubogich.
Dekret Penitencjarii Apostolskiej
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 30, październik 2020 17:35
- Odsłony: 1447
W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.
Pasterskie przesłanie Arcybiskupa Katowickiego
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 05, wrzesień 2020 19:59
- ks. abp Wiktor Skworc
- Odsłony: 1943
„Oto ja, poślij mnie" (Iz 6,8)
Pasterskie przesłanie Arcybiskupa Katowickiego
Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry!
1. W minionych miesiącach koniecznej izolacji i społecznego dystansu doświadczyliśmy cierpienia i ludzkiej kruchości. Znaczną cześć kultu religijnego i duszpasterskiej działalności przeniesiono w przestrzeń Internetu i mediów. Duszpasterze i ich świeccy współpracownicy dość szybko zorganizowali bezpośrednie transmisje Mszy św. z parafialnych kościołów, w których wierni chętnie uczestniczyli. Wspólnoty ożywiające Kościół różnymi charyzmatami wprowadziły w obieg mediów społecznościowych ewangelizacyjne treści, nierzadko w atrakcyjnej formie. Strony internetowe parafii pulsowały przekazem o wydarzeniach i nowych inicjatywach. Codzienną praktyką stało się odbieranie przez duszpasterzy poczty mailowej i dyżurowanie przy parafialnym telefonie. Księża wraz z animatorami odpowiedzialnymi za parafialne wspólnoty odkryli duszpasterską szansę w indywidualnym przygotowaniu wiernych, szczególnie dzieci i młodzieży do sakramentów świętych, a także w możliwościach oferowanych przez współczesne środki społecznej komunikacji. Tym sposobem docierali zarówno do osób luźniej związanych z parafią, jak i do tych, którzy na stale są obecni w wirtualnym świecie.