Sakrament chrztu świętego
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 01, wrzesień 2012 00:00
- Odsłony: 16845
Sakrament Chrztu Świętego może przyjąć każdy, kto tego sakramentu jeszcze nie przyjął. Przygotowanie dorosłych do tego sakramentu odbywa się indywidualnie, po uzgodnieniu z duszpasterzami.
Najczęściej sakramentu chrztu świętego udzielamy dzieciom - w naszej parafii w czwartą niedzielę miesiąca, w czasie Mszy Św. o godz. 12.30.
Zgłaszając swoje dziecko do chrztu, wierzący rodzice wyrażają swoje zobowiązanie do wychowania dziecka w wierze katolickiej. W związku z tym powinni wraz z rodzicami chrzestnymi wziąć udział w katechezie przedchrzcielnej dla rodziców i chrzestnych, która zawsze odbywa się w czwartek (przed IV niedzielą miesiąca), o godz. 19.00.
Wcześniej powinni odwiedzić kancelarię parafialną z aktem urodzenia dziecka, by zgłosić je do chrztu. Powinni również wybrać dziecku rodziców chrzestnych, którzy będą dla niego w przyszłości świadkami wiary, a dla samych rodziców wsparciem i pomocą w chrześcijańskim wychowaniu dziecka.
Kodeks Prawa Kanonicznego o chrzcie dzieci:
Kanon 868 - § 1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:
1) aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują;
2) aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.
Kanon 874 - § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1) jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2) ukończył szesnaście lat, chyba, że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3) jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4) jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5) nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.