ARI Image Slider

Rok kardynała Hlonda rozpoczęty

Inauguracja Roku Kardynała HlondaDecyzją Sejmiku Województwa Śląskiego rok 2013 został ogłoszony na Śląsku rokiem ks. Augusta kardynała Hlonda, Prymasa Polski. Kardynał Hlond zasłużył się dla Śląska i całej Polski. Był pierwszym biskupem katowickim, który podłożył solidne fundamenty pod nowopowstającą diecezją. Szybko jednak opuścił swą diecezję by objąć urząd Prymasa Polski. Od 1991 roku kardynał Hlond jest kandydatem na ołtarze.

W niedzielny wieczór 21 kwietnia 2013 roku w naszym kościele odbyła się inauguracja mysłowickich obchodów Roku kardynała Augusta Hlonda. Mszy Świętej przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, a wraz z nim licznie zgromadzeni kapłani naszego dekanatu. W Eucharystii uczestniczyły również władze wojewódzkie, władze miasta, minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, władze Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej wraz z jej rektorem oraz licznie zgromadzone poczty sztandarowe parafii, szkół i instytucji, a także mieszkańcy naszego miasta. Mszę Świętą uświetniła Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice – Wesoła oraz Chór im. św. Grzegorza działający przy naszej parafii.

Wszystkich zgromadzonych na czele z Arcybiskupem Wiktorem Skworcem przywitał dziekan mysłowicki ks. Krzysztof Kasza, który podziękował biskupowi za przybycie na tak ważną dla mysłowiczan uroczystość, kiedy to wspominamy wielkiego Syna tej ziemi. Arcybiskup w wygłoszonej homilii również podkreślał wielkość postaci jaką był kardynał Hlond. Przypomniał, że to z jego inicjatywy powstał m.in. ,,Gość Niedzielny” w którym to w styczniu 1926 roku ukazała się relacja z przejazdu ks. Hlonda z Oświęcimia do Katowic, który zmierzał na Śląsk by przyjąć święcenia biskupie i objąć swą diecezję.

Rozpoczął się ten wjazd 1 stycznia 1926 r. w Oświęcimiu, gdzie w domu Księży Salezjanów biskup nominat August Hlond odprawił rekolekcje przed sakrą. Stamtąd wiózł go specjalny pociąg do Katowic. Po drodze następowały powitania na poszczególnych stacjach: najpierw w Bieruniu Nowym – na pierwszej śląskiej stacji; potem w Chełmie, Imielinie, Kosztowach, gdzie niedaleko dworca widać było domek w którym mieszkał August Hlond. Jak pisze GNdomek ten był ślicznie przystrojony i widniał na nim transparent”. Potem były stacje: Brzezinka i Mysłowice, gdzie Hlond był ochrzczony w starym kościele mysłowickim. Na dworcu w Mysłowicach bp Hlond spotkał się ze swoją Matką, staruszką, ubraną „po wiejsku”. „Przywitanie się matki z dostojnym synem było wzruszające do łez wszystkich obecnych” – jak czytamy we wspomnianej relacji w GN – mówił w swej homilii abp Wiktor Skworc.

Mysłowiczanie w tym dniu byli dumni i wzruszeni, że ks. Hlond pochodzący z parafii mysłowickiej zostaje pierwszym biskupem diecezji katowickiej. Nie spodziewali się wówczas, że za pół roku przyjdzie czas na pożegnanie, a biskup Hlond obejmie urząd prymasowski i otrzyma biret kardynalski oraz stanie się jedną z najważniejszych postaci w historii polskiego kościoła i państwa.

Po Eucharystii w której modliliśmy się o beatyfikację wybitnego kapłana jakim był kardynał Hlond odbył się koncert Józefa Skrzeka przeplatany recytacjami Bernarda Krawczyka. Aktor czytał fragmenty wybranych publikacji kardynała Hlonda, a muzyk wykonał utwory własne, inspirowane utworami ks. Antoniego Chlondowskiego, brata kardynała. W czasie koncertu była wyświetlana prezentacja multimedialna przygotowana przez Muzeum Miasta Mysłowice.

Starajmy się w ciągu tego roku przybliżać sobie postać kardynała Hlonda, zmobilizujmy się by uczestniczyć w wydarzeniach związanych z tym rokiem, które odbędą się w naszym mieście oraz módlmy się o rychłą beatyfikację naszego sługi na ołtarze.

Zobacz również galerię zdjęć.

Informujemy, że witryna www.nspjmyslowice.pl używa tzw. plików cookies. Wykorzystywane są one do prowadzenia statystyk odwiedzin oraz w celu dostosowania wyglądu strony do danego użytkownika. Korzystanie z naszej witryny bez stosownych zmian ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Szczegółowe informacje można znaleźć w naszej polityce prywatności.

Akceptuję ciasteczka z tej strony.