Początki parafii mysłowickiej
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 01, wrzesień 2012 00:00
- Adam Kafka
- Odsłony: 3789
Parafia mysłowicka powstała prawdopodobnie już w I połowie XIII wieku. Mysłowice od najdawniejszych czasów należały do dekanatu Bytomskiego, czyli Sławkowskiego, i do archidiakonatu Krakowskiego. Pierwszy pleban mysłowicki wspomniany jest dopiero w 1307 roku, ale to nie oznacza, że wcześniej go nie było.
Początkowo parafia mysłowicka była ogromna, należały do niej Mysłowice, Szopienice, Roździeń, Sielec, Klimontów, Niwka, Pogoń, Brynów, Bogucice, Katowice, Załęże, a nawet Czeladź. O wielkości mysłowickiej parafii świadczy fakt, iż od samych początków proboszcz miał do pomocy innego kapłana. Mysłowickie probostwo było bardzo bogate, było właścicielem rybołówstwa na Przemszy, łąk, stawów, pól oraz otrzymywało wiele dziesięcin.
Pierwszym kościołem Mysłowickim był bez wątpienia kościółek Świętego Krzyża. Najstarsze istniejące zapiski o nim pochodzą z 1590, jednak mógł istnieć już w XII wieku. Był on kościołem parafialnym, aż do wybudowania kościoła mariackiego. Przez te kolejne wieki służył różnym celom, był kościołem gimnazjalnym, na niemieckie nabożeństwa, dla polskich matek katolickich, a także kościołem rektorskim.