ARI Image Slider

Żywy Różaniec

Żywy Różaniec założony w 1826 roku przez Marię Paulinę Jaricot, zatwierdzony przez papieży i poddany jurysdykcji zakonu dominikańskiego w formie dzisiejszej ustalony już wcześniej przez papieża dominikanina św. Piusa V. Różaniec w tym czasie składał się z trzech części: radosnej, bolesnej, chwalebnej oraz piętnastu tajemnic wiary objawionych w Ewangelii i dotyczących życia, śmierci i chwały Jezusa i Maryi. W tym kształcie różaniec trwał przez blisko VI wieków. Niedawno Ojciec Święty Jan Paweł II dopisał pewnie ostatni rozdział do tej cudownej historii jeszcze cudowniejszej modlitwy ogłaszając światu tajemnice światła jako czwartą część różańcowych tajemnic.

Żywy Różaniec jest więc jakby streszczeniem Ewangelii i z tej racji jest:
• modlitwą trynitarną - skierowaną do Trójcy św.
• modlitwą chrystocentryczną - ukierunkowaną na Chrystusa, przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie.
• modlitwą eklezjalną - modlitwą całego Kościoła, papieży, biskupów, kapłanów, zakonników i wiernych świeckich.
• modlitwą maryjną - o Maryi, do Maryi i z Maryją, jest darem Maryi.

 

Żywy Różaniec jest formą modlitwy różańcowej dla każdego: dzieci, młodzieży, ojców i matek.

 

Od 16 października 2002 roku Koło Żywego Różańca składa się z 20 osób. Każda Róża liczy 20 osób, z których każda odmawia codziennie jedną dziesiątkę różańca, czyli jedną tajemnicę, połączoną z rozważaniem. W ten sposób odmawiany jest w Róży Cały Różaniec - 20 tajemnic. Jest to jakby wieniec różany składany u stóp Królowej. Nasza Róża obrała sobie za Patrona św. Ojca Pio. Święta Penitencjaria, na mocy specjalnego i wyraźnego indultu Stolicy Apostolskiej z dnia 25 października 1967 roku udzieliła członkom Żywego Różańca odpustu zupełnego 8 razy w roku, mianowicie w dniach:

• przyjęcia do Żywego Różańca,
• Narodzenia Pana Jezusa,
• Zmartwychwstania Pańskiego,
• Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie,
• Wniebowzięcia Matki Bożej,
• Królowej Różańca Świętego,
• Niepokalanego Poczęcia Maryi,
• Ofiarowania Pańskiego.

 

Odpusty te można uzyskać pod zwykłymi warunkami, którymi są: spowiedź i Komunia Św., modlitwa w intencji Ojca Św., prywatne postanowienia wiernego zachowania Statutu Stowarzyszenia Żywego Różańca.

 

W naszej parafii już działa Róża Żywego Różańca, której patronem jest Św. Ojciec Pio. Powstała Ona 1 lutego 2004 roku. Ksiądz Proboszcz wyraził zgodę i pobłogosławił nową grupę modlitewną. Liczy ona 20 osób, każdy członek codziennie odmawia jedną dziesiątkę Różańca rozważając tajemnicę świętą W ostatni dzień każdego miesiąca spotykamy się w salce Św. Cecylii na modlitwie. Zawsze obecny jest kapłan - ksiądz dziekan Krzysztof Kasza, nasz opiekun i wraz z nami modli się, głosi naukę, podaje intencje modlitewne i udziela błogosławieństwa Bożego. Podczas spotkania następuje zmiana tajemnic, śpiewamy pieśni, modlimy się w intencjach podanych i we wszystkich intencjach dotyczących naszej parafii, ojczyzny, rodzin i za wszystkich zmarłych.

 

Od 11 lutego 2006 roku istnieje Druga Róża Żywego Różańca pod wezwaniem Matki Boskiej z Lourdes. Członkami tej Róży są większości osoby chore, a wymiana tajemnic następuje w ich mieszkaniach.

Informujemy, że witryna www.nspjmyslowice.pl używa tzw. plików cookies. Wykorzystywane są one do prowadzenia statystyk odwiedzin oraz w celu dostosowania wyglądu strony do danego użytkownika. Korzystanie z naszej witryny bez stosownych zmian ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Szczegółowe informacje można znaleźć w naszej polityce prywatności.

Akceptuję ciasteczka z tej strony.