Nasza parafia w okresie międzywojennym czyli jak to było 80 lat temu... cz.3

SAKRAMENTY cz.1

Sakrament Chrztu Św. - udziela się w kościele parafialnym w niedzielę o 14:30, a w tygodniu we wtorki i czwartki o 8:00. Do chrztu dziecko należy przynieść jak najprędzej. Zwyczaj czekania Kościół potępia, gdyż naraża się dziecko na niebezpieczeństwo śmierci bez chrztu co nie dopuszcza dziecka do łaski uświęcającej. Chrzestnymi mogą być jedynie moralnie żyjący katolicy, innowiercy mogą być jedynie wpisani jako świadkowie sakramentu.

Sakrament małżeństwa – nowożeńcy powinni przynajmniej miesiąc przed ślubem zgłosić się w Urzędzie Parafialnym. Zapowiedzi przyjmuje się w kancelarii od 10:00 do 12:00. Przez dwa tygodnie zapowiedzi są ogłaszane w kościele. Najuroczystszą formą ślubu jest ślub połączony z błogosławieństwem podczas Mszy św. (ślub rzymski). Do ślubu potrzebni są dwaj świadkowie, którymi powinny być osoby katolickie i poważne. Osoby orszaku weselnego powinny być w kościele ubrane przyzwoicie i trzeźwe. W soboty i niedziele nie udziela się ślubu, chyba że z bardzo poważnych przyczyn. Kto zawiera małżeństwo powinien to czynić z Bogiem, po gruntownym namyśle i przygotowaniu, po naradzie z lekarzem i za radą rodziców.

Sakrament chorych – kto poważnie choruje powinien przyjąć na czas sakrament póki jest świadomy. Księdza można poprosić również do chorego, którego choroba nie jest śmiertelną. Chorych należy zgłosić w zakrystii, a w nagłych przypadkach w kancelarii parafialnej lub u kościelnego. W nocy należy księdza wołać tylko w bardzo pilnych wypadkach . Przy dalszych odległościach należy wysłać furmankę po księdza. W domu chorego należy przygotować stół, możliwie z krzyżem i świecami, szklankę wody do picia i łyżkę, talerz z chlebem, solą i watą. Ciężko chory nie potrzebuje być na czczo. Co kwartał księża przyjeżdżają do wszystkich starców, kalek i chorujących przez dłuższy czas.