Nasza parafia w okresie międzywojennym, czyli jak to było 80 lat temu... cz.4
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 04, listopad 2013 20:48
- Adam Kafka
- Odsłony: 2805
SAKRAMENTY cz.2
Zdjęcie: (pogrzeb ks. W. Marchlewicza – 2 XI 1968r.)
Nauka przygotowawcza do Sakramentów – odbywa się corocznie dla dzieci w wieku od 9 do 11 roku życia w 2 kursach; pierwszy przygotowuje do Spowiedzi Św. w czasie od września do grudnia, drugi przygotowuje do I Komunii w czasie od litego do maja. Nauki udzielają księża w środy i soboty w godzinach popołudniowych w gmachu szkoły powszechnej przy Placu Wolności.
Czas wielkanocny – każdy katolik jest pod grzechem ciężkim zobowiązany przystąpić w czasie wielkanocnym do sakramentów Pokuty i Ołtarza. W naszej diecezji okres wielkanocny sięga od niedzieli starozapustnej, aż do niedzieli Trójcy Świętej. Komunię należy przyjąć w kościele parafialnym. Kto zaniedba tego obowiązki traci w razie śmierci prawo do pogrzebu kościelnego.
Pogrzeb – prawo do pogrzebu kościelnego ma katolik który żył po katolicku. Prawo to traci ten, kto sobie dobrowolnie i świadomie życie odbiera, kto się do jakiejkolwiek sekty przyłączył, kto był publicznym grzesznikiem (np. w konkubinacie, w rozwodzie, w pijaństwie, jako komunista itp.) a przed śmiercią nie dał znaku żalu i pokuty. Pogrzeb należy jak najwcześniej zamówić w kancelarii parafialnej, przedkładając zezwolenie policyjne na pochowanie. Miejsca cmentarne mogą być zajmowane w pewnym porządku, stosownie do regulaminu cmentarnego. Do obmurowania grobów i postawienia pomników grobowych trzeba zezwolenia od Urzędu Parafialnego, przy czym należy przedłożyć rysunek pomników i tekst napisu.